Dziś przedstawiam Ci #11 część cyklu Przedszkole online – pomoc dla rodziców w ramach e-lekcji dla przedszkolaków.

Pomóż swojemu dziecku osiągnąć gotowość szkolną. Kontynuuj w domu działania nauczyciela przedszkola. Ćwicz i baw się z dzieckiem. Przedstawiam Ci proste pomysły na zabawy, które wykonasz w domu. Świetnie sprawdzi się podczas zabaw z dziećmi w wieku przedszkolnym (zwłaszcza ze starszakami).

Znajdziesz tu propozycję zabaw z dzieckiem w domu z zakresu aktywności: językowej, słuchu fonemowego, grafomotorycznej.

Materiały PDF można pobrać BEZPŁATNIE, wydrukować i bawić się z dzieckiem domu. W pliku znajdziesz rysowanie jajka po śladzie oraz ćwiczenia wycinania.


Zabawa 1.
Podział słowa: jajko na sylaby.
Ułóż tyle pasków papieru ile sylab słyszysz. Ile ich jest?

Zabawa 2.
Oznaczanie miejsca litery J w słowie.
Podziel wyraz jajko na głoski. Ułóż odpowiednią liczbę kwadracików (jeden kwadrat to jedna głoska). Oznacz miejsce, w którym słyszysz głoskę J.

Zabawa 3.
Samogłoska czy spółgłoska? Oznacz głoski na niebiesko – jeśli jest to spółgłoska lub na czerwono, jeśli słyszysz samogłoskę.

Zabawa 4.
„J jak…” – wymyśl jak najwięcej wyrazów ropozczynających się od głoski J. Łatwe? To spróbuj teraz odszukać wyrazy, które mają głoskę J w środku lub na końcu.

Zabawa 5.
Ułóż z pomponików literę J małą i wielką. Możesz wykorzystać także guziki, wstążkę itp.

Zabawa 6.
Napisz literę J,j palcem w powietrzu, na podłodze, na dywanie, na plecach mamy lub taty. Następnie powiedź palcem po konturach litery. Napisz literę po śladzie. Następnie po przerywanej linii, a na końcu samodzielnie.

Zabawy badawcze z wykorzystaniem jajka – poznanie właściwości.

Obserwacja 1. Porównywanie jajek: surowego i ugotowanego. Opisywanie budowy jajka.

Dziecko ogląda i dotyka jajek (jedno ugotowane na twardo, drugie surowe), potrząsa nimi, starając się porównać dźwięki, jakie wydają. Wskazuje różnice.

Obserwacja 2. Kręcące się jajka.

Dziecko lub rodzic wprawia oba jajka w ruch obrotowy. Dziecko obserwuje jajka i wskazuje to, które kręciło się szybciej. Próbuje znaleźć uzasadnienie.

Obserwacja 3. Co jajko ma w środku?

Rodzic lub dziecko z pomocą rodzica rozbija surowe jajko i przekłada je do miseczek. Oddziela żółtko od białka. Dziecko określa, z czego składa się jajko (skorupka, białko, żółtko).

Eksperyment: Jajko w occie

Zanurzcie jajko w occie i pozostawcie na 24 godziny. Po tym czasie, dziecko opisuje, co stało się z jakiem, co stało się ze skorupką? Jakie właściwości ma teraz jajko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.