Rodzicu, czy wiesz jak wspierać dziecko w czasie terapii logopedycznej?

Za Wami pierwsza wizyta u logopedy.
Okazało się, że Twoje obawy dotyczące rozwoju mowy dziecka potwierdziły się.
Twój syn/córka ma wadę wymowy.
Może jest to seplenienie, a może rotacyzm, kappacyzm… bez względu na to, jakie to zaburzenie – dla Ciebie to wyzwanie.

Czasem rodzice, chcąc pomóc swojemu dziecku, sami zabierają się za prowadzenie terapii logopedycznej w zaciszu domowym.
Jednak wielość trudności, brak wyeliminowania przyczyny, brak postępów rodzi frustrację u rodzica i demotywuje dziecko do ćwiczeń.

Jak zatem wesprzeć dziecko, objęte planem terapii logopedycznej?

1. Zaufaj logopedzie.
Trzymaj się jego wskazówek i planu terapii.

2. Trening logopedyczny – Wasz nowy nawyk.
Wykształć z dzieckiem nowy nawyk – kilka minut ćwiczeń logopedycznych dziennie. Wpleć ćwiczenia do codziennej rutyny np. przed obiadem. Kilkuminutowe powtórzenia w ciągu dnia, sprawdzą się lepiej, niż pół godziny ćwiczeń z dzieckiem, aż do znużenia i zniechęcenia.

3. Stwórz atmosferę wsparcia i akceptacji.
Twoje dziecko nie powinno odczuwać, że ma wadę wymowy.
Oczekiwanie od dziecka, że przez cały dzień będzie mówiło poprawnie (bo przecież w gabinecie u logopedy mówi już „sz”) może przynieść odwrotny skutek.
Dziecko może zamknąć się w sobie, strofowane za nieprawidłową artykulację, gdy rozemocjonowane i niepanujące na wymową, dzieli się z Tobą swoimi przeżyciami.
Pamiętaj, RELACJA nad osiągnięcia!
Nie zbaczaj również w drugą stronę.
To, że Twoje dziecko ma wadę wymowy, nie oznacza, że powinnaś/powinieneś teraz pozwalać np. na zachowanie, na które z reguły wcześniej się nie zgadzała/eś.

4. Nie wywieraj presji.
Skup się na relacji z dzieckiem, zamiast nieustannie szukać okazji do poprawiania dziecięcej wymowy. Wywołanie przez to niepokoju u dziecka, może tylko pogorszyć problem.

5. Ogranicz do minimum destruktory.
Wyłącz telewizor w czasie treningu logopedycznego w domu, wyłącz radio, wycisz telefon, uporządkuj miejsce pracy (schowaj z blatu biurka niepotrzebne przedmioty)

6. Wykorzystaj zabawę z dzieckiem.
To doskonała okazja, aby usiąść na podłodze obok dziecka i mimochodem wpleść element treningu logopedycznego. Z maluchem – zrobisz to wręcz niepostrzeżenie. Ze starszakiem – możecie po prostu dobrze spędzić czas, wspólnie się bawiąc, umacniając więź i trenując wymowę.

7. Wykorzystuj codzienne sytuacje domowe, aby wzmacniać narządy mowy.
Zachęć dziecko do picia napojów przez słomkę, niech zlizuje sos z talerza, róbcie bąbelki w lemoniadzie, niech rozdmuchuje wodę na stole za pomocą słomki, niech gryzie i żuje twarde pokarmy na zdrowie i jako trening.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.