Ćwiczenia logopedyczne LOGOPESTKA Ćwiczenia logopedyczne LOGOPESTKA Ćwiczenia logopedyczne LOGOPESTKA
Dlaczego nie zaleca się rodzicom samodzielnej pracy logopedycznej w domu, bez instruktażu logopedy? Bo czasem, można nią bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
Przykład?
Dziecko z seplenieniem międzyzębowym, będzie trenować wysuwanie języka poza jamę ustną. Po co? Skoro wszystkie głoski w języku polskim wypowiadamy z językiem pracującym w jamie ustnej, a nie poza nią. Jasne, jeśli mamy trudności w bazowej sprawności języka – to ćwiczenia te w początkowym etapie mogą zostać dopuszczone do wykonania.
Nie zupełnie jest to jasne?
Każde ćwiczenie logopedyczne, które wykonuję z dzieckiem ma swój CEL. To znaczy, że wiem dlaczego ćwiczę np. unoszenie szerokiego języka lub pozycję „glonojada” – bo chcę doskonalić pionizację szerokiego języka, potrzebną mi np. do wywołania głosek szumiących.
Kiedy polecam pacjentowi nagryzać dolną wargę lub zdrapywać opłatek z dolnej wargi – wtedy również wiem, dlaczego to robię. Przygotowuję artykulatory do wywołania głoski /w/ lub /f/.
Zatem każde ćwiczenie ma cel.
Jeśli wykonujesz z dzieckiem ćwiczenia bezcelowe, to chyba tylko dla zabicia czasu…
Również Ty rodzicu, pytaj logopedę: po co? dlaczego? do czego potrzebne jest to ćwiczenie? – jeśli cię to interesuje oczywiście, a wierzę, że tak! 🙂
Posegregowałam moje ćwiczenia zawarte w materiałach do pobrania „Wiosenne karty z ćwiczeniami buzi i języka” według rodzaju ćwiczeń (to tylko wybrane ćwiczenia, bo kart w zestawie jest 20).
Ćwiczenia języka
Będą mi potrzebne, kiedy chcę usprawnić język, trenować pionizację szerokiego języka, przygotować dziecko do wywołania głosek szumiących, głoski l, d, t, n głoski r, głosek syczących (tak! niektóre z nich realizowane są ze spionizowanych językiem).

Ćwiczenia warg
Wargi trenuję z dziećmi, które np. mają obniżone napięcie mięśniowe w okolicy ust, które nie potrafią utrzymać ułożenia warg w tzw. „dzióbek” lub „ryjek” przez chwilę. To umiejętności potrzebne do głosek: b,p,m, ale także głosek szumiących, syczących…


Ćwiczenia policzków
Będę je zalecać z pacjentem, który ma wiotkie policzki, któremu ucieka powietrze policzkami w czasie realizowania np. głosek szumiących. Bedze to m.in: robienie z policzków balonów, nabieranie wody w usta i trzymanie jej przez chwilę, granie na policzkach…


Wiosenne karty z ćwiczeniami buzi i języka | LOGOPEDIA |
To zestaw 20 kart logopedycznych z ćwiczeniami buzi i języka, karty są gotowe do wydrukowania i zalaminowania.
Czas na świetną zabawę z misiem, żabą, zającem, dżdżownicą…i innymi kolorowymi zwierzętami 🙂