Z cyklu #niemowlakjesam i trenuje rączki, buzię i zmysły 🖐️👅 Czyli propozycja posiłku dla niemowlaka (ok. 9 m-ca) skomponowanego w taki sposób, aby trenować narządy mowy oraz rozwijać zmysły.

Na zdjęciu nasze śniadanko dla niemowlaka 9,5 m-ca. Widzimy tutaj kostki z kaszy jaglanej z przepisu www.alaantkowe.blw, banan w amarantusie ekspandowaym, mus marchewkowo-bananowo-malinowy, owoce liofizowane.

Śniadanko dla niemowlaka okiem mamy-logopedy logopestka.pl

Coś do rączki i do ćwiczenia buzi:
🖐️ Kostki z kaszy jaglanej od @alaantkoweblw
🖐️ Banan w amarantusie ekspandowanym

Coś do ćwiczenia chwytu pęsetkowego (od ok 9 m-ca)
☝️ Owoce liofilizowane

Coś dla zmysłów 🖐️👅
👅🖐️ Mus marchewka, banan, maliny + kropla oliwy z oliwek
+ Trening jedzenia łyżeczką 🥄

+ woda z kubeczka 💧

Przeprowadziłam ankietę wśród Was, obserwatorów konta logopestlka.pl

Zapytałam w niej o to, jak Wasze niemowlaki poradzą sobie z moją propozycją.

Większość rodziców zaznaczyła, że dzieci poradzą sobie bez problemu.

Była jednak też grupka osób, które twierdziły, że dzieci średnio poradzą sobie z taką konsystencją.

Rodzicu pamiętaj, niemowlak w czasie rozszerzania diety trenuje swoje umiejętności. Nie od razu uda się zjeść piętkę chleba. Nie od razu kawałek trafi do buzi, częściej na podłogę (która z tego powodu warto zabezpieczyć chociażby jednorazowym podkładem higienicznym, by łatwiej było sprzątać).

Ale, aby szło mu coraz sprawniej:

  • proponuj różne konsystencje (stałe, płynne, półpłynne, musy, gęste, twardsze…) im bardziej różnorodnie tym lepiej
  • pozwól się pobrudzić – niech dziecko zanurzy dłonie, niech ciapka, niech chlapie (zabezpiecz sobie okolice krzesełka do karmienia), kiedyś przestanie ciapkać, a zacznie zjadać, oblizywać paluszki, rzadziej upuszczać jedzenie na podłogę (pamiętaj, że z maty możesz podnieść jedzenie i podać znów, nic się nie zmarnuje, bez obaw)
  • baw się razem z dzieckiem – ty też dotykaj jedzenia, ciapkaj razem z maluchem, wkładaj ręce do kisielu (bleee??? czy ok? 😀 dla mnie luz, lubię )
  • jedz razem z dzieckiem, pokazuj, że wkładasz kęsy do buzi, że żujesz, rób to przesadnie, mrucz(smakuje Ci, pycha), mlaskaj
  • pozwól dziecku Cię nakarmić
  • bądź blisko – bezpieczeństwo
  • bądź blisko – emocjonalnie, pogłaszcz, przytul, daj całusa – wysyłasz wtedy komunikat: Jedzenie jest ok, a ja jestem blisko, gdyby jakaś konsystencja lub smak sprawiły, że poczujesz się niekomfortowo.

❓Czy Twój niemowlak zjadłby to sam? Ile miesięcy? 🤔

P.S. Nie jestem specjalistą z zakresu dietetyki i żywienia niemowląt, a neurologopedą pracującym z niemowlętami i terapeutą karmienia. Post ma na celu zachęcenie do podawania niemowlętom różnych konsystencji w celu stymulowania zmysłów i trenowania narządów mowy. Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie i dostosowaniu formy podania do możliwości i reakcji alergicznych Twojego maluszka 😊👶 W razie wątpliwości skonsultuj się z logopedą pracującym z niemowlętami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.