Leśne harce. Zabawy logopedyczne. Gimnastyka buzi, ciała i języka! Kapitan Nauka logopestka.pl

Leśne harce. Zabawy logopedyczne. Gimnastyka buzi, ciała i języka!

Grę „Leśne harce” otrzymałam w prezencie w ramach współpracy z Wydawnictwem Kapitan Nauka. Ćwiczenia logopedyczne w ruchu – coś, co lubię i sama często łącze w gabinecie, w czasie codziennej terapii logopedycznej.

Leśne harce. Zabawy logopedyczne. Gimnastyka buzi, ciała i języka!  Kapitan Nauka logopestka.pl
Leśne harce. Zabawy logopedyczne. Gimnastyka buzi, ciała i języka! Kapitan Nauka logopestka.pl

Leśne harce to zestaw 70 zabaw logopedycznych i ruchowych, które rozwijają umiejętności poprawnej artykulacji głosek, kształtują umiejętności społeczne, zachęcając do współpracy i interakcji z innymi

Dlaczego wplatanie ruchu do zajęć logopedycznych jest ważne?

  • Dlatego, że moimi pacjentami są dzieci, zwykle w wieku przedszkolnym, młodszym lub wczesnoszkolnym. Ten czas, to prawdziwy głód ruchu.
  • Ruch w tym okresie, to naturalna potrzeba dziecka. A jeśli coś jest potrzebą małego człowieka, to chcę ją zaspokoić. Aby przyjemniej pracowało się nam w czasie zajęć.
  • Umiejętności narządów mowy zdobyte w pozycjach statycznych to jedno. Wplatanie ich w aktywność ruchowa to drugie. Wymaga współpracy półkul. Koordynacji ruchów precyzyjnych i globalnych. Łatwe? Niekoniecznie. Próbowałaś/eś kiedyś np. kląskać (prawidłowo!) podczas skakania na jednej nodze? Wypowiadać właśnie wywołaną głoskę np. SZSZ… pokonując przeszkody? To nie takie łatwe.
  • Oprócz dobrej zabawy w ruchu, zdobywamy ich koncentrację, motywację do pracy i sprawiamy, że zajęcia są dla nich (i dla nas logopedów) po prostu przyjemne, a to ważne :).  

Jak grać?

Zasady są na prawdę łatwiutkie! Gracz zdobywa punkty za poprawnie wykonane zadanie – opisane na wylosowanej karcie. Zadania dotyczą treningu narządów mowy, są połączone z jakimś wyzwaniem ruchowym.

Moje 5 propozycji innego użycia gry „Leśne harce” (ale nadal ruchowego i logopedycznego 🙂

  • Urządź podłogową grę planszową „Leśne harce” – zanim dojdziesz do celu, wykonuj zadania zamieszczone na kartach. Celem może być np. leśne drzewo, które narysujesz wcześniej na dużym kartonie szarego papieru.
  • Zabawcie się w detektywa. Ukryj karty w gabinecie/pokoju. Zadaniem dziecka jest je odnaleźć i wykonać zadania.
  • Umocuj karty na kolorowych wstążkach i przyczep wysoko – taśmą dwustronna do drzwi, lustra. Urządźcie losowanie zadań -pociągnij za tasiemkę i wykonaj wylosowane zadanie.
  • Kręgle – ukryj karty pod kręglami i zagraj w…kręgle. Wykonaj zadania z kart spod przewróconych kręgli.
  • Przymocuj 5 kart do tablicy magnetycznej (skierowane zadaniem w stronę tablicy) – rzuć woreczkiem w tablicę. Wykonaj trafione zadanie.

Jak Ci się podobają moje propozycje? 🙂 Znasz tę grę> Grasz według zasad czy wymyślasz (tak jak ja) własne?

Daj mi znać w komentarzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.