Temat terapii logopedycznej w wakacje powraca co roku jak bumerang. Wiem, że ilu jest logopedów, tyle poglądów na ten temat. TEN TEMAT, czyli przerwa czy kontynuacja zajęć logopedycznych w wakacje.
Końcem czerwca nadchodzą wyczekiwane wakacje. Dla dzieci to duuużo więcej luzu! Nareszcie! 🙂
W terapii logopedycznej opcji jest kilka:
- Kontynuowanie zajęć w wakacje
- Przerwa wakacyjna (2 miesiące)
- Przerwa na urlop pacjenta np. 2 tygodnie (czasem trzeba też uwzględnić urlop logopedy, który być może przypadnie również w czasie wakacji, co równa się 1 miesiącowi przerwy od terapii)
- Przerwa na urlop logopedy.
Jak i jaką decyzję podjąć w sprawie zajęć logopedycznych w wakacje?
Wskazówki:
- Porozmawiaj na ten temat z logopedką. Będzie ona najlepiej wiedziała, co jest dobre dla Twojego dziecka. Czy przerwa wakacyjna może mu pomóc czy zaszkodzi…
- Zajrzyj w siebie – jeśli sam/sama czujesz, że już nie wyrabiasz na zakrętach i również Tobie (Rodzicowi) przydałaby się chwila wytchnienia – powiedz o tym logopedzie. Pamiętaj – najpierw maseczkę tlenową zakładamy sobie, dopiero później dziecku. Zmęczony terapią rodzic, może wysyłać niekorzystną energię dziecku, która będzie przekładała się na efektywność zajęć. Może w tym przypadku, warto dać sobie trochę oddechu?
- Obserwuj dziecko (ze starszakiem porozmawiaj). Zaobserwuj, czy potrzebuje wytchnienia. Czasem po przerwie 2 tygodnie, 1 miesiąc lub nawet 2 miesiące, dzieci wracają z nową energią. Ba! Często w tym czasie „wskakują” nowe głoski!
Co możesz zrobić, jeśli zdecydowaliście się na przerwę od terapii logopedycznej w wakacje?
- poproś logopedę o zestaw ćwiczeń na wakacje (niech to będzie minimium)
- będąc już jakiś czas w terapii, na pewno znasz Rodzicu już wiele ćwiczen logopedycznych, które wykonywałaś/eś z dzieckiem. Wplataj je od czasu do czasu w codzienne czynności wakacyjne np. lizanie lodów, dmuchanie dmuchawców itp.
- możesz też nie robić nic…i obserwować dziecko! Jeśli utrzymuje efekty terapii – super. Jeśli następuje regres (dziecko znów nieprawidłowo wymawia głoski, które w gabinecie były już wyćwiczone -wróćcie do ćwiczeń lub skontaktujcie się z logopedą)
A teraz najważniejsze w sprawie przerwy wakacyjnej!
W niektórych gabinetach przerwa wakacyjna nie jest możliwa. Logopeda nie będzie trzymał dla dziecka miejsca przez cale wakacje aż do września.
Koniecznie omów tę kwestię z logopedą, aby we wrześniu nie było rozczarowań 🙁
Tym samym, życzymy wszystkim pacjentom Gabinetu logopedycznego LOGOPESTKA
Udanych wakacji! Dużo słonka i beztroski! Chodzenia bosymi stopami po trawie, kamieniach. Chlapania się rześką wodą! I duuużo lodów! 😉
Wracajcie do nas po przerwie wakacyjnej.
Czekamy. Magda, Ola, Asia 🙂