Dziś #4 część cyklu Wychowanie przedszkolne online – pomoc dla rodziców w ramach e-lekcji dla przedszkolaków. Świetnie sprawdzi się podczas zabaw z dziećmi w wieku przedszkolnym (nie tylko ze starszakami).

Pomóż swojemu dziecku osiągnąć gotowość szkolną. Kontynuuj w domu działania nauczyciela przedszkola. Ćwicz i baw się z dzieckiem. Przedstawiam Ci proste pomysły na zabawy, które wykonasz w domu.

Materiały do pracy z dzieckiem w domu z zakresu aktywności: motoryki małej.

Materiały PDF można pobrać BEZPŁATNIE, wydrukować i bawić się z dzieckiem domu.

Dziś temat przewodni: POMPONY. Jeżeli nie masz ich domu, możesz zastąpić je kolorowymi guzikami, kulkami z plasteliny, kołami wyciętymi z kolorowego papieru.

Cele:

  • usprawnianie motoryki małej,
  • ćwiczenia palców dłoni,
  • trening chwytu pęsetowego,
  • przygotowanie do pisania.

Wysłuchaj wpisu w wersji audio:

Tutaj znajdziesz inne wpisy z kategorii Wychowanie przedszkolne online, pomoc dla rodziców:

Do zabawy będą Ci potrzebne kolorowe pomponiki.

Zabawa 1.
Poproś dziecko, aby posegregowało pomponiki według kolorów. Możesz wykorzystać do tego kubki w kolorach odpowiadających pomponikom lub pasek papieru z naklejonymi kołami z kolorowego papieru.

Zabawa 2.
Dokończ układanie rytmu z pomponików. Możesz układać sekwencje 2,3,4 – elementowe i więcej. Dostosuj poziom trudności do możliwości dziecka.

Pobierz bezpłatny plik PDF z wzorami tutaj

Zabawa 3.
Ćwiczymy percepcję wzorkową i utrwalamy obraz graficzny litery. Poproś dziecko, aby z pomponów ułożyło znaną literę (wielką, małą, pisaną lub drukowaną). Jeżeli dziecko ma trudności z tym zadaniem, przygotuj mu wzór litery, na którym ułoży pomponiki.

Zabawa 4.
Ćwiczymy percepcję wzorkową, koordynację wzrokowo-ruchową i utrwalamy obraz graficzny liczby. Poproś dziecko, aby z pomponów ułożyło znaną cyfrę. Dodatkowo ułóżcie obok cyfry odpowiednią liczbę np. klocków lub kredek. Policzcie je wzkazując palcem.

Zabawa 5.
Dziecko przygląda się ułożonemu przez rodzica wzorowi nad wyciorkiem (lub kredką, patyczkiem, wstążką). Układa poniżej w taki sam sposób. Możecie utrudniać zadanie poprzez układanie podwójnych lub potrójnych rzędów.

Zabawa 6.
Po lewej stronie rodzic układa wzór. Po prawej dziecko układa go w odbiciu lustrzanym.

Zabawa 7.
Znajdź niepotrzebne opakowanie po czekoladkach lub wytnij otwory w pudełku. Poproś dziecko, aby przenosiło pompony palcami (chwyt palcem wskazującym i kciukiem).
Przenoszenie pod dyktando rodzica np. przenieś duży niebieski pompon i mały zielony (ćwiczymy pamięć słuchową)/

Zabawa 8.
Zabawa jak wyżej, z tą różnicą, że używamy do przenoszenia przyborów: pęsety, nabieraka, łyżeczki, łyżki do zupy, klamerki… itp.

Wskazówka: jeżeli dziecko łamie szczypce za szczypcami – zwróć uwagę, czy jego napięcie w obrębie motoryki małej nie jest wzmożone. Jeżeli masz wątpliwości – skonsultuj się ze specjalistą SI.

Udostępnij, jeśli ten post Ci się podobał.
Podaj aktywne źródło: www.logopestka.pl

Dziękuję

Jeden komentarz

  1. Pingback:Zabawy z pomponami PDF 70 stron - logopestka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.