Dziś przygotowałam dla Was recenzję zestawu do rehabilitacji aparatu mowy, wibratora logopedycznego – Z-Vibe Travel Kit, który otrzymałam do przetestowania od Arante.pl

Wibrator był przez mnie używany podczas zajęć logopedycznych z przedszkolakami, zatem pacjentami w wieku 3-6 r. ż. (oczywiście po otrzymaniu informacji od rodziców o braku przeciwwskazań).
Kilka informacji o wibratorze Z-Vibe Travel Kit:
Zastosowanie Z-Vibe®:
- terapia zaburzeń mowy,
- terapia zaburzeń sensorycznych,
- masaż całej jamy ustnej,
- terapia proprioceptywna,
- wspomaganie terapii rotacyzmu - przy wywoływaniu głoski „r”,
- nauka karmienia.
Zastosowanie proponowane przez producenta można znaleźć tutaj
Co zawiera zestaw:
Wibrator logopedyczny „Z-Vibe”
-
1 x bateria
-
5 wymiennych nasadek masujących:
-
Probe Tip – Dzięki trzem różnym teksturom jej powierzchni terapeuta lub logopeda może urozmaicić wrażenia zmysłowe związane z masażem policzków, dziąseł, języka podniebienia i warg.
-
Preefer Tip – Końcówka zawiera wypukłe prążki, które można wykorzystywać w celu masażu dziąseł, podniebienia, policzków, języka oraz warg. Jest paskowana podłużnie do masażu ruchami walcowatymi, doskonała do terapii zewnątrzustnej, zwłaszcza mięśnia okrężnego, ale i języka czy policzków.
-
Spoon Tip – Miękka Gładka oraz Twarda Gładka – Można je wykorzystywać podczas terapii logopedycznej oraz do masażu dziąseł, policzków, podniebienia, warg i języka, a także do karmienia. Natomiast u dzieci starszych wspomaga proces wywoływania głoski „r”.
-
Mini Tip – Trzy tekstury powierzchni z powodzeniem urozmaicają wrażenia zmysłowe podczas masażu dziąseł, policzków, podniebienia, warg lub języka.
-
Poręczny, przenośny i wytrzymały pojemnik, przechowywanie jest proste. Mamy pewność, że nie zgubimy elementów zestawu).
-
-
*opis zestawu ze strony arante.pl

Źródło zdjęcia: https://www.arante.pl/wibrator-logopedyczny-z-vibe-zestaw-travel.html
Do kupienia tutaj
* Do zestawu można dokupić także inne końcówki np. Animal – trójwymiarową końcówkę do masowania.

Źródło obrazka: https://www.arktherapeutic.com/arks-z-vibe-animal-critters-travel-kit-customizable/
Końcówki do kupienia tutaj
Informacja ze strony producenta:
Zgodnie z informacją na stronie producenta, urządzenie zostało wyprodukowane w USA w zgodzie ze standardami FDA. Produkt nie zawiera ołowiu, ftalanów, PCV, BPA czy lateksu.
Więcej informacji tutaj
Moje spostrzeżenia na temat Z-Vibe Travel Kit:

Designed by Freepik
Zalety:
-
wibrator jest estetycznie wykonany, w stonowanych kolorach, co nie rozprasza dziecka,
-
zestaw zapakowany jest w praktyczne pudełko, które ułatwia przechowywanie i utrudnia zgubienie elementów (co jest istotne, zwłaszcza przy przemieszczaniu się z miejsca na miejsce czyt. logopeda mobilny),
-
wymiana końcówek jest łatwa, końcówki montuje się bez problemu, wystarczy wkręcić,
-
dezynfekcja - łatwe utrzymanie wibratora w czystości,
-
cieszy się zainteresowaniem wśród dzieci (zwłaszcza dodatkowa końcówka Animal),
-
mali pacjenci bardzo lubią zajęcia logopedyczne z wykorzystaniem Z-Vibe,
-
sprawdza się podczas pionizacji języka, usprawniania pracy języka i mięśni mimicznych, a także do relaksacji,
- idealny do stymulacji zewnętrznej i wewnątrz jamy ustnej (wielkość aparatu dostosowana do wielkości narządów mowy dziecka).
- wiele dostępnych końcówek wymiennych o różnych zastosowaniach
Wady:
- dźwięk pracy może rozpraszać dzieci z nadwrażliwościami (jednak każdy wibrator logopedyczny, z którego korzystałam wydaje jakiś dźwięk. Praca silniczka nie jest bezgłośna, przypomina brzęczenie pszczoły 😉
Moje spostrzeżenia:
-
Wibrator ułatwia efektywność procesu terapii np. głoski r. Warto jednak pamiętać o tym, iż nic nie dzieje się tu w „magiczny sposób”. Praca logopedyczna z wykorzystaniem wibratora powinna być poprzedzona właściwą diagnozą logopedyczną, a następnie terapią, która przygotuje artykulatory do wywołania głoski „r”.
-
Dobrym rozwiązaniem może okazać się wypożyczenie wibratora pacjentowi do domu – w celu kontynuowania zleconych przez logopedę ćwiczeń (konieczny jest jednak uprzedni instruktaż od logopedy, a także należy pamiętać, aby dziecko korzystało z wibratora logopedycznego zawsze pod kontrolą osoby dorosłej).
-
Ważne jest, aby nie opierać pracy z pacjentem wyłącznie na wibratorze – pacjent może się przyzwyczaić do mocnej stymulacji, co spowoduje trudności w samodzielnym wywołaniu drgań. Dlatego, po uzyskaniu drgań z wykorzystaniem wibratora, należy stopniowo skracać czas jego stosowania. Równolegle obok wykorzystania wibratora warto wprowadzać mechaniczne wprawianie języka w drgania z użyciem patyczka lub palca pacjenta.
-
Należy także pamiętać, aby praca z wibratorem nie była prowadzona w seriach dłuższych niż 2 minuty, gdyż mogłoby to spowodować przestymulowanie części orofacjalnej pacjenta i powodować nieprzyjemne odczucia.
- U młodszych dzieci, konieczne jest stopniowe zapoznanie i oswajanie z wibratorem logopedycznym. W proces ten można zaangażować również rodziców, którzy jako pierwsi będą poddawać się działaniu wibratora, a następnie dziecko.
Moja ocena Z-Vibe Travel Kit:
Przeczytaj zestawienie wibratorów logopedycznych
Artykuł powstał w wyniku współpracy z arante.pl
Dzień dobry,
Wspomniała Pani aby praca z wibratorem nie była prowadzona w seriach dłuższych niż 2 minuty – natomiast miałabym pytanie ile takich serii w ciągu dnia można wykonać u dziecka 6 letniego w ciągu dnia/ w sumie jak długo (w minutach) można stosować z-vibe na dzień aby nie przedobrzyć ? z góry dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry, Pani Sylwio, to zależy jaki wibrator i do jakiego celu chcemy go wykorzystać. Inaczej będziemy pracować np. z rerkiem w czasie wywołania głoski R, a inaczej z wibratorem o wysokiej częstotliwości np. przy pracy z napięciem mięśniowym. Więc trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, najlepiej zapytać logopedy prowadzącego terapię 🙂 pozdrawiam serdecznie, Joanna logopestka.pl