Spadło? To świetna okazja do mówienia! ??


Koordynacja ruchowa małego dziecka nieustannie doskonali się i rozwija. To jednak oznacza, że codziennie coś upada, coś wypada z rąk dziecka: klocki, piłka, zabawka, kredka…??

Zwłaszcza, że jest to naturalny proces rozwojowy. Około 8 miesiąca życia dziecko odkrywa nową umiejętność – upuszczanie przedmiotów. W ten sposób okazuje swoją radość czy niezadowolenie. To także sposób na badanie przedmiotów, poznawanie otoczenia i trening umiejętności sprawstwa.


Mamo! Tato! To dla Was świetna okazja do rozwijania mowy.

Co możesz zrobić zamiast milczenia?
? Nazwij to, co się właśnie wydarzyło:- Bam! Bach!- O! Oj! Ojej!- Spadło! Bam! Miś spadł. Bam!* dostosuj poziom do wieku dziecka.
? Dodaj gest np. chwyć się za głowę i powiedz „Ojoj”


? Dodaj mimikę: wyraź zdziwioną minę.


? Wypowiedz: Bam! cicho i głośno.


? Zrzuć kolejny przedmiot (lekki) gazetę/poduszkę/gąbkę i za każdym razem wypowiadaj: Bam!


?Śledź spadający przedmiot wzrokiem. Wskaż go dziecku palcem.


?Rozpocznij tydzień z nowym słowem: BAM! Pamiętaj o tym słowie przez cały tydzień (lub dłużej) i stosuj je, kiedy to tylko będzie możliwe np. gdy podczas rysowania upadnie kredka, gdy dziecko zrzuci wieżę z klocków.


Dlaczego warto tak się bawić?

Pamiętaj, dziecko powtarza te słowa, które usłyszy wielokrotnie.
Na to uważaj! To, że dziecko od razu nie powtarza za Tobą wyrazu nie oznacza, że go nie koduje (zapamiętuje, przyswaja).Ty nadajesz, dziecko koduje i odda Ci to słowo w odpowiednim czasie (po wielokrotnym powtórzeniu w różnych sytuacjach).
Bądź zatem wytrwała/y 🙂


❓Czy rozwijasz w ten sposób mowę dziecka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.