Wibratory logopedyczne w Gabinecie logopedycznym dla dzieci LOGOPESTKA w Bielsku-Białej

Czym jest wibrator logopedyczny?

To sensoryczne narzędzie używane przez logopedów i neurologopedów, do sensorycznej stymulacji zewnątrzustnej i wewnątrzustnej w terapii logopedycznej.

Co zastępuje wibrator?

Wibrację, jaką jesteśmy w stanie wytworzyć wprawiając w wibrację dłoń i palce dłoni, lub wibrację (jak przy rerku), którą wytwarzamy potrącając narządy mowy np. szpatułką lub patyczkiem kosmetycznym.

Czy wibrator powinien znaleźć się w każdym gabinecie logopedycznym?

Sadzę, że tak, chociaż często wibrator nie zastąpi wibracji manualnej (np. w przypadku dzieci z nadwrażliwościami, które nie będą tolerowały dźwięku wibratora przy uchu). Dlaczego? Ponieważ manualne wytwarzanie wibracji to jednak wydatek energetyczny logopedy – przyjmując kilku-kilkunastu pacjentów dziennie, codziennie można łatwo sobie to wyobrazić. Jeśli są narzędzie, które z powodzeniem można zastosować, aby zwiększyć efektywność swojej pracy oraz zadbać o swój komfort – dlaczego by nie spróbować?

Moja przygoda z narzędziami

Swoją przygodę z wibratorami logopedycznymi zaczynałam 3 lata temu. Moim pierwszym narzędziem był wibrator Z-Vibe, którego ówczesne zastosowanie opisałam tutaj

Ale… to było 3 lata temu. Wibrator był wykorzystywany wtedy przede wszystkim w pracy logopedycznej z przedszkolakami na terenie placówki przedszkolnej. Zatem były to zupełnie inne warunki, niż obecnie – czyli w gabinecie logopedycznym.
Mogę zatem powiedzieć, że przez te 3 lata przetestowałam go bardzo dokładnie.

Z-Vibe
Końcówki do Z-Vibe
Szpatułka Z-vibe MYSZKA do masażu wibracyjnego policzków, żuchwy i warg
Szpatułka myszka. Zdjęcie: https://wibratorylogopedyczne.pl/szpatulki-do-z-vibe/151-szpatulka-z-vibe-mysz.html
Inne końcówki.
Źródło obrazka: https://www.arktherapeutic.com/arks-z-vibe-animal-critters-travel-kit-customizable/

Szpatułki do Z-Vibe
Zdjęcie: https://wibratorylogopedyczne.pl/155-szpatulki-do-z-vibe

Z-Vibe (pierwszy od lewej na zdjęciu, niebieski) – moja opinia po 3 latach używania:

 • tworzy wibrację o wysokiej częstotliwości
 • wibracja nie jest regulowana (jedna prędkość)
 • sprawdza się w czasie zewnątrzustnej i wewnątrzustnej stymulacji logopedycznej w przypadku m.in. pracy z obniżonym napięciem mięśniowym w sferze orofcjalnej (język, mięsień okrężny ust, mięśnie stawu skroniowo-żuchowowego)
 • sprawdza się do uwrażliwiania punktów artykulacyjnych w jamie ustnej (np. miejsce na wałku dziąsłowym, czubek języka, wargi)
 • w połączeniu z końcówką walcowatą i musem lub wodą wykorzystuję go do usprawniania mięśnia okrężnego ust,
 • jest dobrą propozycją do pracy z dziećmi z nadwrażliwościami w obrębie sfery orofacjalnej (możemy stymulować policzki od wewnątrz – końcówki gładkie, z wypustkami – kropki, walec),
 • końcówka do masażu zewnętrzego kot, pies i mysz pozwalają oswoić z masażem logopedycznym te dzieci, które podchodzą do niego sceptycznie (emocje lub nadwrażliwości)
 • końcówkę „myszkę” wykorzystuję także w czasie terapii karmienia oraz w czasie ćwiczeń domykania warg np. poprzez zdejmowanie pokarmu z uszu myszki
 • nie sprawdza się w terapii rotacyzmu (to moje doświadczenie, tworzy zbyt drobną wibrację, a do terapii rotacyzmu, zwykle potrzebuję mniejszej częstotliwości i znacznego wprawienia szpatułki w ruchy boczne)
 • można do niego łatwo dokupić specjalną baterię,
 • w czasie trzyletniego używania (codziennie, z kilkoma pacjentami dziennie) nadal mam pierwszą oryginalną baterię – nie wymieniałam jeszcze, nic się nie zepsuło, wszystko jest ok 🙂

Potem koleżanka Magda B. pokazała mi coś, co tak na prawdę wibratorem logopedycznym nie jest, czyli Multiwirter – Długopis do Terapii Ręki (numer 2 na zdjęciu, żółty) Jednak ma świetną wibrację, idealną do terapii rotacyzmu, no i pasują do niego końcówki wymienne z wibratora Z-Vibe. W środku umieszcza się baterię paluszek AA.

Wibrator numer 2 (środkowy na zdjęciu)

Następnie szukałam czegoś, dla moich pacjentów, którzy są u mnie w terapii rotacyzmu. Potrzebowałam czegoś sprawdzonego, co trudno uszkodzić, czego przeznaczenie jest jasne – rotacyzm. Wtedy z pomocą przyszedł mi wibrator Rerek (numer 3 na zdjęciu, zielony) – znany chyba wszystkim logopedom, a także wielu rodzicom. Zakupiłam od razu kilka sztuk w zestawie ze szpatułkami. Już pierwsze rerki powędrowały do domu moich pacjentów. Dlaczego? Aby zmotywować dzieci – to przede wszystkim. Ale ponadto, aby umożliwić oswojenie się z wibracją oraz swobodną zabawę (pod kontrolą rodzica), w czasie której, dziecko ma okazję do eksplorowania możliwości wibracji swojego języka. W środku bateria AA.

Rerek

Co najpierw?

Instruktaż rodzica. Pokazywałam wielokrotnie rodzicowi, jak ja pracuję z wibratorem u pacjenta. Rodzic obserwował. Dodatkowo wskazywałam odpowiedni materiał artykulacyjny, który sprawdzi się u danego pacjenta i uzyskamy wówczas wibrację w połączeniu z wibratorem oraz odpowiednim zestawem artykulacyjnym. I tyle. Zainspirował mnie pomył wypożyczania wibratora logopedycznego Antoniego Bochniarza, który widziałam w jednym z gabinetów logopedycznych – jednak, nie mam go jeszcze w gabinecie, zatem udostępniam pacjentom to, co mam, aby uzyskać jak najlepsze efekty w terapii logopedycznej 🙂

To co ważne, to udostępnienie pacjentowi wibratora dopiero w konkretnym momencie terapii. Najpierw stymulacja manualna, potrącanie apexu palcem, szpatułką, patyczkiem… następnie wibracja specjalistycznym narzędziem.

Do jeszcze poleciliście mi na Instagramie i Facebooku:

WIBRATOR SENSI

Sensi- logopedyczny zestaw do ćwiczeń karmienia
SENSI- zestaw do terapii karmienia
Zdjęcie pochodzi: https://wibratorylogopedyczne.pl/

Wymienianą przez Was zaletą wibratora SENSI jest możliwość trójstopniowej regulacji wibracji.

Wibrator logopedyczny Antoniego Bochniarza

Zdjęcie pochodzi: https://www.demostenes.pl/
Zastosowanie wibratora.
Zdjęcie pochodzi: https://www.demostenes.pl/dla-pacjentow/produkty/urzadzenia-i-pomoce/wibrator-logopedyczny

Więcej o wibratorze tutaj oraz tutaj

Czy korzystasz z wibratorów logopedycznych w swojej pracy? Z jakich? Które się sprawdzają, a które nie?

P.S. Post nie jest wynikiem współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.