Dziś #5 część cyklu Wychowanie przedszkolne online – pomoc dla rodziców w ramach e-lekcji dla przedszkolaków.

Pomóż swojemu dziecku osiągnąć gotowość szkolną. Kontynuuj w domu działania nauczyciela przedszkola. Ćwicz i baw się z dzieckiem. Przedstawiam Ci proste pomysły na zabawy, które wykonasz w domu.

Świetnie sprawdzi się podczas zabaw z dziećmi w wieku przedszkolnym (nie tylko ze starszakami).

Materiały do pracy z dzieckiem w domu z zakresu aktywności: grafomotorycznej, plastycznej i przyrodniczej.

Materiały PDF można pobrać BEZPŁATNIE, wydrukować i bawić się z dzieckiem domu.

Wysłuchaj tego artykułu w wersji audio:

Zabawa 1. Inscenizacja

Przygotuj z dzieckiem inscenizację lub wysłuchaj wiersza A. Widzowskiej „Pożegnanie Marzanny” (możesz także wykorzystać inny wiersz na temat wiosny i Marzanny). Do inscenizacji potrzebne będą kukiełki: dzieci oraz Marzanny.
Zachęć dziecko do rozmowy na temat inscenizacji np. Kogo przedstawia Marzanna?

Zabawa 2. Zapoznanie ze zwyczajem ludowym topienia Marzanny

Poszukajcie w książkach lub w Internecie informacji na temat ludowego zwyczaju związanego z topieniem/paleniem Marzanny. Zachęć dziecko do budowania zdań. Czuwaj nad prawidłowym użyciem form gramatycznych. Pooglądajcie Marzanny z różnych regionów Polski. Co symbolizowała?

Zabawa 3. Utrwalamy miesiące i pory roku

Poproś, aby dziecko wymieniło miesiące, w których panowała zima, a także te, w których będzie panować wiosna. Wymieńcie wszystkie miesiące i pory roku po kolei. Zagrajcie w „Skojarzenia” – rodzic podaje porę roku, dziecko wymyśla skojarzenie np. lato – wakacje, wiosna – Marzanna itp. Zamieńcie się rolami.

Zabawa 4. Spacer połączony z obserwacją

Wyjdźcie do ogrodu lub na spacer. Poszukajcie bazi. Wstawcie je do wazonu w domu. Podczas spaceru, szukajcie także innych oznak wiosny.

Zabawa 5. Zabawa ruchowa na powietrzu: Marzanna patrzy.

Zabawa ruchowa na bazie tradycyjnej zabawy „Baba Jaga patrzy„. Rodzic jest Marzanną. Kiedy Marzanna jest odwrócona plecami – nie patrzy – dziecko biega. Ale gdy tylko Marzanna się odwróci – dziecko zastyga w bezruchu. Następnie zamiana ról.

Zabawa 6. Zabawa grafomotoryczna „Bazie”

Przeczytaj (lub wymyśl własną) zagadkę, której rozwiązaniem jest hasło: BAZIE. Poproś dziecko o opisanie wyglądu bazi. Zapytaj czy wie, jaką inną nazwę mają (kotki). Zastanówcie się wspólnie dlaczego. Poproś dziecko, aby podzieliło wyraz BAZIE na sylaby i policzyło ile sylab słyszy. Zapytaj: Jaką głoskę słyszysz na początku tego wyrazu? Podajcie inne przykłady wyrazów rozpoczynających się na tę samą głoskę. Możecie wymyślić kolejne zagadki wiosenne.
Do tego zadania wykorzystaj kartę pracy, którą dołączyłam do tego wpisu. Pobierz ją i wydrukuj. Następnie poproś dziecko, aby rysowało po przerywanych liniach. Najpierw poproś, aby poprowadziło palec po liniach, a dopiero potem wykorzystajcie ołówek/kredkę lub flamaster.

Zabawa 7. Zabawa plastyczna

Wykorzystajcie do tej zabawy wcześniej przygotowaną kartę pracy, lub stwórzcie własny wazon z baziami.

Do tej zabawy potrzebujesz: brązową bibułę, watę, papier kolorowy, nożyczki, klej.

Przygotujcie gałązki – z brązowej bibuły uformujcie cienkie wałeczki i przyklejcie je pracę.Zróbcie bazie – małe kuleczki z waty i przyklejcie je na gałązki. Dziecko może wyciąć lub wydrzeć palcami (ćwiczenia motoryki małej) z kolorowego papieru wazon. Może ozdobić go w dowolny sposób, np przyklejając elementy z dziurkacza lub cekiny.

Inne wpisy z kategorii „Wychowanie przedszkolne online” znajdziesz tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.